Biyografi - Gokben Official Site - Gökben Resmi Sitesi

İçeriğe git

Biyografi

Gökben 25 Kasım İstanbul doğumludur, girdiği ses yarışmasında birinci seçilmiştir. Daha sonra Yurdaer Doğulu ile çalışmaya başlamıştır, uzun süre çalışıp sonra tek başına çalışmaya başlamıştır. Gazinoların en aranan sanatçısı olmuştur. Plak çalışmaları ise Ali Kocatepe ile başlamıştır. 1974 yılında Şiribim Şiribom şarkısıyla listelerde bir numara olmuştur ve altın plak almıştır. 1972 yılında Hey dergisinin yılın en iyi ümit veren kadın sanatçısı seçilmiştir. Oskar plakla çalışmaya başlayıp Şekerim albümü Gökbene altın kaset getirmiştir. Bütün şarkıları listelerde bir numara olmuştur. Arka arkaya yaptığı şarkılarıyla en çok satan sanatçı olmuştur. Birçok ödülün sahibi olmuştur. Şahin Özerdel ile anlaşıp Lafı Mı Olur, Aşka Çeyrek var albümünü yapmıştır ve muhteşem bir albüm olmuştur 1994 yılında, fakat o dönem radyoların kapanması yaptığı kasetin iyi tanıtamaması Gökbeni üzmüştür ve müziğe ara vermek istemiştir. Amerikaya gidip uzun bir dönem orada yaşamıştır. Şimdi tekrar dönüyor, sonbaharda yeni çalışmalarıyla halkım istedi ben dönüyorum diyor. Halkıma teşekkür ederim diyor.

Yurdaer Doğulu, Ali Kocatepe, Atilla Özdemiroğlu, Esin Engin, Metin Özülkü, Şehrazat, Aysel Gürel, Selmi Andak gibi isimlerle çalışmıştır.

En meşhur şarkıları "Derdim Var Dağlar Gibi", "Şiribim Şiribom", "Aşk Dediğin Laftır", "Akılsız Başa Fayda Yok", "Çiripi Çiripa", "Rüzgar Gibi Geçtin", "Eninde Sonunda", "Neler Neler Oldu", "Canin Sağolsun", "Samanyolu", "Hatıram Olsun", "Yak Gönül Yak", "Yaz Gülü", "Şekerim", "Taktı Taktı", "Lafı Mı Olur" olarak sıralanabilir. Son albümü 1992 yılında Şahin Özer'den yayınlanan "Aşka Çeyrek Var"dır. "POPSAV" üyesidir. 1981 doğumlu olan Begüm Mutlu adında bir kız çocuğu sahibidir. Anne bir, baba ayrı kızkardeşi olan Nil Ünal'ın ablasıdır. Kızkardeşi, Ekrem Bora ve Suna Pekuysal ile 1988 yılında çevirdiği "Yasak Aşk" adlı bir de filmi vardır. İstanbul'da oturmaktadır.

Şimdi sarışın, kısa saçlı, kahküllü, kıpır kıpır bir şarkıcıdır. Geçmişte saçlarını uzatmişlığı veya kahverengi ve kızıl renge boyatmışlığı da vardır.

Gokben
İçeriğe dön